Inšpirácie pre výber svadobného osvetlenia a dekorácií, ktoré premenia váš deň D na nezabudnuteľný

Osvetlenie je jedným z najdôležitejších aspektov svadby, pretože dotvára čarovnú atmosféru tohto významného dňa. Hoci ho mnoho ľudí považuje skôr za funkčný prvok, rozhodne to tak nie je. 

Existuje veľa spôsobov, ako silu svetla na vašej svadbe využiť. Môže byť použité na vylepšenie dekoru, ako aj pozadia pre nádherné svadobné fotografie.

Aby sme vám pomohli pri plánovaní vášho veľkého dňa, ponúkame vám niekoľko inšpiratívnych tipov na svadobnú výzdobu, ktoré zmenia akýkoľvek priestor aj okamih na nezabudnuteľný.

Osvetlenie podľa miesta svadby

Miesto, kde oslavujete výrazne ovplyvní druh osvetlenia, ktorý budete potrebovať. Predtým, ako sa rozhodnete, skúste si naplánovať návštevu miesta na rovnakú dennú dobu, počas ktorej sa bude vaša svadba konať, aby ste získali lepšiu predstavu o tom, aké jasné bude svetlo a koľko osvetlenia obsahuje svadobná sála. Aj keď priestor už má vstavané osvetlenie, ďalšie možnosti vám pomôžu sprostredkovať atmosféru, po ktorej túžite.

​​Vnútorné priestory

Ak je vaša svadobná hostina v jednoduchšom vnútornom priestore, zvážte najmä osvetlenie priestorov občerstvenia a osvetlenie, ktoré osvetlí stoly a sedenie. Vy a vaši hostia si vďaka dobre zvolenému osvetleniu o to lepšie vychutnáte výborné jedlá, ale aj spoločenské rozhovory za stolom. 

Pre dokonalú romantickú atmosféru a fotografické pozadie zaveste nad stôl nevesty a ženícha šnúry rozprávkových svetiel. Vy a váš milý budete medzi jemnými žiarivými trblietkami vyzerať dokonale.

Zvážiť môžete aj farebné osvetlenie. Zmiešajte teplé farby ružovej a oranžovej alebo naopak, chladné odtiene modrej a fialovej. Trendom je uplighting, teda podsvietenie určitých architektonických prvkov, ako sú napríklad sochy alebo stĺpy. 

Inšpirácia: Tip na romantické svadobné ubytovanie či na svadobnú cestu.

Vonkajšie priestory

Svadbu si môžete skrášliť a urobiť nezabudnuteľnou aj vďaka výnimočne navrhnutému svadobnému osvetleniu vonkajších priestorov. Pre fascinujúci dojem umiestnite do uličky, záhrady alebo na plot lampáše, na okolitú zeleň zaveste blikajúce svetlá. Aby ste priestoru dodali kúzlo navyše, okolo jedálenských stolov namontujte reťazové svetlá, vďaka ktorým budú môcť vaši hostia obdivovať krásu nočnej oblohy. 

Tanečný parket

Úspech takmer každej oslavy závisí od tanečného parketu. Aj na vašej svadbe bude tanečný priestor miestom, kde vy a vaši hostia strávia veľkú časť oslavy možno až do neskorej noci. Preto zvážte inštaláciu LED pásikov po podlahe, ktoré vytvoria zaujímavý bodkovaný efekt. 

Osvetlenie podľa štýlu svadby

Autor/ka fotografie: Rose 

Typ osvetlenia pre štýl vašej svadby:

Klasický

Klasické priestory sú často vybavené svietidlami, ako sú lustre alebo nástenné svietniky, ktoré dodávajú priestoru elegantnú atmosféru. Ak túžite po lesku, pridajte na jedálenské stoly strieborné svietniky – budú vydávať nielen príjemnú jemnú žiaru ale poslúžia aj ako dekorácia. 

Chcete niečo modernejšie? Zvážte pridanie monogramu na tanečný parket pomocou gobo osvetlenia alebo použite reflektor na priame osvetlenie svadobnej torty. Ak tancujete pod holým nebom, trblietavé svetlá budú čistou mágiou. A nezabudnite zakončiť večer klasickou prskavkou.

Rustikálny

Svadba odohrávajúca sa v stodole, na vidieku alebo v prírode, by mala obsahovať štýlové osvetlenie v podobe trblietavých svetelných reťazí. Obložte nimi obradné uličky alebo vonkajšie chodníky. Ak sa vám páči viac eklektickejší vzhľad, do interiéru zaveste luster, lampáše alebo edisonove žiarovky v retro štýle.

Romantický

I keď za romantickú sa môže považovať takmer každá svadba, určité prvky nádych romantiky ešte posilnia. Najčastejšie sa romantický štýl nesie v jemných púdrových alebo krémových odtieňoch, nechýba množstvo kvetov. 

Pri tomto štýle zvážte zavesenie mini lampiónov na stromy alebo ich použite na osvetlenie chodníkov. Aj v interiéri vytvoria intímnejší dojem a osvetlenie v ružovej farbe dodá celému priestoru tú pravú romantickú žiaru.

Tip: Chcete zažiť nezabudnuteľnú romantickú svadobnú noc? Obstarajte si zvodnú svadobnú spodnú bielizeň a prekvapte svojho manžela.

Moderný

Pri tomto štýle môžete naplno využiť produkty posledných trendov, experimentovať s rôznym osvetlením aj farbami. Osvetlite steny LED pásikmi, do kvetinových aranžmánov namontujte elektrické sviečky alebo vyskúšajte gobo osvetlenie s efektným vzorom nad tanečným parketom. Pohyblivý dizajn a videoprojekcia rozkvitnutých kvetov alebo panorámy mesta je ďalšou skvelou technologickou vymoženosťou.

Osvetlenie pre každú svadobnú tému a štýl

Autor/ka fotografie: Milan

Krištáľové lustre

Krištáľové lustre sú vhodnou voľbou osvetlenia pre tradičnejší svadobný deň. Dodajú vašej svadobnej oslave oslnivý a lichotivý lesk. Zatiaľ čo mnohí si predstavujú krištáľové lustre vo vnútri plesových sál, môžete ich pokojne zavesiť aj počas obradu a na vašej svadobnej oslave. Pre vonkajšiu svadbu môžete dokonca zavesiť malé krištáľové lustre na stromy.

Reťazové svetlo

Vytvorte ilúziu hviezdnej noci zavesením reťazových svetiel nad vaše jedálenské stoly. Tento typ osvetlenia pomáha definovať priestor a zároveň prináša nádych mágie. Najobľúbenejšou voľbou je teplý žltý a biely odtieň, ale môžete si vybrať svetlá vo vašej obľúbenej farbe.

Svietniky

Dramatický efekt vytvoríte použitím svietnikov ako ústredných prvkov. Táto možnosť vám poskytuje intímny svetelný efekt a najlepšie funguje na svadbe s bohémskou, vintage alebo retro atmosférou.

Edisonove žiarovky

Nechajte svoju svadobnú výzdobu vyniknúť zavesením radu edisonových žiaroviek. Či už ich použijete ako pútavú kulisu nad stoly alebo ich zavesíte na konáre stromov na rustikálnej svadbe vonku, žiarovky edison dokážu vytvoriť romantickú atmosféru a dodať nádych tajomstva.

Votívne sviečky

Jeden z najobľúbenejších, najuniverzálnejších a cenovo dostupných typov svadobného osvetlenia sú votívne sviečky. Veľké votívne sviečky môžete použiť na osvetlenie schodov alebo obloženie uličky počas vášho obradu, menšími môžete vyzdobiť svadobnú sálu.

Svetelné písmená

Ďalším trendom kreatívneho osvetlenia sú osvetlené písmená, ktoré môžu vytvárať napríklad slovo „láska“, vaše mená či ich iniciálky. Pri modernejších svadbách sa rozhodnite pre neónový nápis.

Lampáše

Dodajte vášmu priestoru vizuálny efekt tým, že nad každý z jedálenských stolov zavesíte papierové lampáše. Alebo použite kovové lampáše pre viac industriálny vzhľad. Ďalšou možnosťou je umiestnenie mini lampášikov na každom stole spolu s čajovými sviečkami, ktoré ako bonus môžu slúžiť aj ako svadobné dary pre hostí.

Sviečky popretkávané zeleňou

Klasickú atmosféru na tradičnej svadobnej hostine vytvoríte zmiešaním sviečok a zelene na každom stole. Pre autentickejší vzhľad použite skutočné rastliny. Aby sa zeleň nevznietila, použite sviečky na batérie alebo úzke sviečky na bezpečných držiakoch.

Vintage lampy

Urobte vaše svadobné miesto skutočne jedinečným nákupom netradičných kúskov lámp z obchodov so starožitnosťami. Tieto lampy môžete použiť ako dominantný prvok v sedacej časti, na darčekovom a dezertnom stole alebo kdekoľvek inde. Tento svetelný prvok je vhodný najmä pre páry, ktorých svadobný štýl je opäť viac vintage a bohémsky.

7 tipov, ako si vyzdobiť svadobnú hostinu

Autor/ka fotografie: Yulia Goncharuk

Sociálne siete a médiá nás zaplavujú tisíckami tipov na vytvorenie ideálnej svadby a jej organizácie. Toľko nápadov, toľko ľudí, toľko názorov – niet divu, že sme si vytvorili predstavu, že svadba musí byť dokonalá, drahá a pri jej organizovaní musíme prísť o nervy. 

Nebojte sa a odhoďte tieto predsudky. S niekoľkými jednoduchými kreatívnymi riešeniami, využitím dekorácií a zameraním sa skôr na atmosféru budete príjemne prekvapení, že plánovanie svadby je v skutočnosti jednoduchšie, ako si možno na prvý pohľad myslíte.

1. Použite položky z vášho domova

Od dekoratívnych vankúšov a prikrývok až po stoličky a koberčeky, vo vašej domácnosti nájdete určite veľa dekoračných prvkov, ktoré reprezentujú váš štýl, ideálne ozdobia vašu svadbu a ušetria váš rozpočet. 

Rozhliadnite sa po svojom dome a buďte kreatívni, ako by ste mohli použiť výzdobu, ktorú už máte doma. Okrem toho, že ušetríte peniaze, budete sa na vašej svadbe cítiť tak trochu ako doma – bezpečne a príjemne.

2. DIY svadobná výzdoba

Ak preferujete skôr kvalitu nad kvantitou, svadobná výzdoba v duchu „urob si sám“ sa stáva čoraz populárnejšou. Svadobné prvky vyrobené svojpomocne – od nápisov až po fotokoláže – predstavujú jednoduchý a cenovo dostupný spôsob, ako zapojiť aj svojich blízkych do procesu plánovania svadby a ušetriť peniaze.

3. Vytvorte si stolové osvetlenie sami

Určité druhy svetiel nemusia byť práve lacnou voľbou, a ak sa vám tento komponent nezmesti do vášho svadobného rozpočtu, môžete si ho vyrobiť aj sami. Ak máte svadbu v rustikálnom, boho alebo vintage štýle, lampa v sklenenej nádobe by mohla byť dokonalým doplnkom. 

Naplňte sklenené poháre asi do jednej štvrtiny kamienkami alebo pieskom a vložte voskovú alebo elektrickú sviečku podľa vlastného výberu. Následne ich ozdobte stuhou alebo špagátom. Aby ste skutočne vyzdvihli rustikálnu atmosféru, obklopte lampáš rastlinami. 

4. Použite sviečky

Ako sme už spomínali, svetlo je kľúčové pri vytváraní atmosféry a dodaní sviatočného rázu celému priestoru. Jemné osvetlenie dokáže vytvoriť čarovnú náladu, ktorá pôsobí teplo a intímne. Sviečky v rôznych veľkostiach a výškach dodajú vašej svadbe vizuálnu zaujímavosť za nízku cenu.

5. Alternatíva za kvety

Keď sa povie svadobná výzdoba, mnohí z vás určite ihneď pomyslia na kvety. No verte, v niektorých prípadoch je to tá najdrahšia voľba. Snažte sa držať vášho rozpočtu a rozhodnite sa netradične pre „nekvetinové ozdoby“, ako napríklad knihy, fotografie nevesty a ženícha, látky na jedálenský stôl v odtieni svadobných šiat alebo zakomponujte do ozdoby priestoru zeleň v exteriéri.

6. Nakupujte v second-handoch

Aj keď je prenájom veľkých svadobných predmetov vždy skvelý nápad, môžu existovať jedinečné predmety, ktoré sa jednoducho nedajú prenajať. Namiesto toho, aby ste kupovali tieto položky, ušetrite nejaké peniaze nakupovaním v bazároch. Je úžasné, čo možno nájsť v miestnych obchodoch alebo na blších trhoch. Počas nakupovania si všímajte všetky drobnosti. S trochou kreativity sú možnosti nekonečné.

7. Prenájom

Firmy na prenájom svadobných vecí budú vašimi najlepšími priateľmi, ak chcete ušetriť. Existujú nekonečné možnosti prenájmu – od sedenia až po dekoráciu – ktoré sú ponúkané za zlomok ceny. Ako bonus ušetríte nielen čas a peniaze, ale postaráte sa o svadbu bez zbytočného stresu. Nehovoriac o tom, že sa v deň svadby nemusíte starať o dopravu. Ďalšia výhra pre vas.

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista