Splňte si svoj sen a naplánujte si dokonalú svadbu pod holým nebom

Ak ste sa rozhodli pre romantickú veľkolepú svadbu pod holým nebom, veríme, že to bude pre vás nezabudnuteľný deň s nádhernými spomienkami. Svadby v exteriéri majú svoje nezameniteľné čaro a efekt, no o to dôslednejší treba byť pri ich organizácii. Ak sa však dopredu vyzbrojíte potrebnými informáciami a nič pri prípravách nezanedbáte, môže to byť naozaj najkrajší deň vášho života.

Splniť si veľký sen o svadbe pod modrým nebom v nádhernom prírodnom prostredí nie je nič nedosiahnuteľné. V tomto prípade však treba do svadobných príprav zahrnúť niekoľko vecí, ktorých zanedbanie by sa vám nemuselo vyplatiť. 

Bude o všetkých hostí postarané tak, že aj vonkajšie prostredie bude pre nich komfortné? Viete, ako na túto príležitosť pripraviť príjemné záhradné posedenie, ktoré bude účelné a sviatočné zároveň? Dokážete sa pripraviť na neočakávané hry počasia? V určitých prípadoch treba dokonca rátať aj s tým, že bude treba nabehnúť na záložný plán a presunúť sa dnu či zaplatiť nečakané náklady, spojené s organizáciou takejto veľkej udalosti voknu. 

Na čo nezabúdať pri plánovaní svadby v exteriéri: 

V každom prípade by ste sa svojho nádherného sna o svadbe vonku nemali vzdávať. Ak dokázala perfektné svadby pod holým nebom organizovať Jennifer Lopez, prečo by ste to nezvládli vy? Poďme sa teraz spolu pozrieť na niekoľko dôležitých faktorov a dobrých rád k tomu, aby sa napokon o vašej úžasnej svadbe vonku hovorilo ešte celé roky.

Náš tip: Nezabudnite tiež premýšľať detaily, ako je odovzdanie a predovšetkým výber snubných prsteňov. Obľúbenou voľbou posla sa v poslednej dobe stáva domáci maznáčik.

Dajte to vedieť.

V prvom rade určite nezabudnite dať vedieť všetkým pozvaným hosťom o vašom zámere svadby v exteriéri. Pozvánku môžete mať akokoľvek dokonalú a originálnu, ak na nej nebude informácia o tom, že svadobčania sa budú zabávať vonku, nesplnila svoj účel. Určite si podľa toho budú chcieť prispôsobiť minimálne svoj outfit a naladenie.

Nebojte sa ľudí pozvať aj na zimnú svadbu vonku. Ak máte pred očami nádherné romantické obrázky vašej svadby uprostred zimnej scenérie, smelo do toho. Pre hostí môžu byť pripravené adekvátne priestory vnútri, s dobrotami, ako je horúca čokoláda, škoricový cider, či horúce cocktaily s rumom. Von sa vyjde na samotný obrad, a po ňom môžu hostia pendlovať hore-dole, ako budú chcieť. Samozrejme, nezabudnite v takom prípade na ohrievače a deky.

Chráňte sa pred horúčavou

Veľká väčšina svadieb pod holým nebom sa však odohráva v lete, na jar, či na jeseň. Ak ste si pre túto udalosť vybrali teplé letné dni, budete musieť myslieť predovšetkým na adekvátnu ochranu pred slnkom. Bočné či zvislé markízy, slnečné plachty, alebo veselé slnečníky – to všetko zabezpečí vašim hosťom príjemný tieň aj uprostred najprudšieho leta. 

Slnečníky si môžete vybrať s nastaviteľnou výškou, otváracou a zatváracou kľukou, s podstavcami, dokonca s UV ochranou. Výsuvné markízy takisto veľmi dobre poslúžia na svadbe počas slnečného dňa. Určite nebudete mať problém vybrať si taký farebný tón markízy, ktorý zladíte s ostatnou svadobnou výzdobou. 

Vyhnite sa ostrému poludňajšiemu slnku

Celkovo sa odporúča, ak už ste si pre ceremóniu vybrali slnečný letný deň, posunúť obrad niekam do popoludňajších hodín. Jednak sa tak vyhnete najväčším horúčavám, jednak to pomôže aj vašim svadobným fotografiám, pretože ostré poludňajšie svetlo je vždy na fotkách menej lichotivé ako krásne mäkké popoludňajšie svetlo. 

Skvelou voľbou pri svadbách uprostred leta sú aj altánky na záhrade, ktoré môžete vybaviť príslušnou tieniacou technikou. Ľahké, vzdušné a elegantné závesy či záclony sa dajú skvele využiť ako ochrana pred slnkom aj ako dominantný dekoratívny prvok vo veľkom svadobnom stane, či prístrešku, v ktorom sa bude veselica odohrávať. 

V každom prípade by ste mali celý priestor zorganizovať tak, aby bola možnosť uchýliť sa aj niekam do tieňa. Slniečko dokáže niekedy nepríjemne prekvapiť a mnohí hostia by to nemuseli znášať najlepšie. A čo takto prekvapiť hostí tým, že dámam rozdáte elegantné vejáre?

Nezľaknite sa dažďa, vetra

Stať sa to môže vždy, tomu nezabráni ani najdokonalejší plánovač svadby. Uprostred vašej letnej, jarnej či jesennej veselice sa vám rozprší. Tu prichádza na rad záložný plán, ktorý je v prípade exteriérových svadieb viac než múdrou voľbou.

Keď vás zaskočí náhly dážď, je skvelé mať pripravené náhradné priestory, či už priestrannú verandu, alebo iné vhodné interiéry. Ak si nechcete dažďom nechať pokaziť vašu romantickú prírodnú svadbu a máte k tomu príležitosť, zvoľte ako náhradný vnútorný priestor niečo štýlové: stodolu, historický dom, penthouse luxusného hotela či romantickú kaplnku – čokoľvek, čo nepreruší romantický ráz vašej svadby.

Na dážď by mali byť pripravené aj všetky textílie a materiály, ktoré chcete použiť. Postarajte sa o to, že budú všetky stany, markízy, či slnečníky z nepremokavých látok a materiálov. Tie by mali odolať aj náhlemu silnému vetru, ktorý môže prekvapiť. Určite nezabudnite na stolové spony, ktoré udržia obrusy na mieste. 

Držať by mali aj vaše účesy. Rôzne kadernícke variácie rozpustených vlasov môže nepríjemný vietor celkom zmariť. Aj závoje majú tendenciu pri silnom vetre odlietať. Naozaj túžite, aby najsledovanejším videom z vašej svadby bol práve takýto vtipný moment?

Všeobecne hrozí silný náhly vietor najmä pri mori či oceáne a iných veľkých vodných plochách. Ak teda organizujete svadbu vonku v takomto rizikovom prostredí, zabezpečte, aby ste sa v prípade silného vetra mali kam presunúť.

Postarajte sa o pohodlné sedenie

Zaobstarať celkový komfort hostí a pohodlne ich usadiť je na každej, nielen tej outdoorovej svadbe kľúčové:

 • zabezpečte dostatok stoličiek pre každého hosťa, nenechávajte to na náhodu štýlom – niekto posedí, niekto postojí
 • nedostatok miesta na sedenie vám určite neodpustia dámy vo fantastických vysokých ihličkách, ktoré si vzali špeciálne na túto príležitosť
 • aj na svadobných fotografiách určite vyzerá lepšie, keď má každý svoje miesto, ako keď niekto sedí, niekto postáva
 • čo sa týka sedenia pri obrade, šírka uličky pre novomanželov sa odporúča tri metre
 • pravidlo troch metrov platí aj pre vzdialenosť prvého radu stoličiek od samotného miesta sobášenia

Po samotnom obrade by mali mať hostia možnosť pohodlne si posedieť, poklebetiť s drinkom v ruke, nadchýňať sa nevestinými šatami či tým, ako ste to celé skvele zorganizovali. 

Najmä počas pekného teplého dňa svadobčania ocenia kútiky s pohodlným posedením pod holým nebom. Určite si vyberiete zo širokej ponuky vonkajších sedacích súprav z takého materiálu, ktorý odolá vonkajším vrtochom počasia a v štýle, ktorý krásne zapadne do exteriéru.

Keďže ste vonku v prírode, aj samotné zariadenie a výber nábytku by mal byť skôr rustikálny. Ratan či iné drevo sú ideálne. Farby môžu byť veselé a žiarivé, no radšej naturálnych odtieňov, aby nepôsobili v prírode ako päsť na oko.

Myslite na hendikepovaných a starších

V prípade, že sa vašej svadby zúčastní viac starých ľudí, ľudí so zníženou pohyblivosťou či dokonca na invalidnom vozíku, premyslite a zariaďte všetko tak, aby bol pre nich zabezpečený prístup na miesto svadby.

Ak sa predsa len nechcete vziať miesta, ktoré je z hľadiska prístupu možno trochu komplikovanejšie, čo takto postarať sa o golfové vozíky, ktoré budú svadobčanov štýlovo zvážať na miesto?

Vyberte efektné a bezpečné osvetlenie  

Na vašej svadbe pod holým nebom budú určite veľkú úlohu hrať svetlá. Keď sa zvečerí a hostia budú po všetkom tom očakávaní v príjemnom pohodovom naladení, správne osvetlenie môže celú atmosféru ešte vyzdvihnúť a podčiarknuť okamih romantiky a výnimočnosti. 

Lampáše, reťazové svetlá, či efektné bodové orientačné osvetlenie – to všetko bude vyzerať na vašej svadbe určite úchvatne.

No rovnako ako na estetickú stránku nezabudnite pri voľbe osvetlenia pre váš veľký deň pozerať aj na hľadisko bezpečnosti. Veselica určite potrvá do večerných hodín, svadobčania – mnohí v dobrej nálade, by sa mali vďaka kvalitnému osvetleniu dostať bezpečne na toalety, do interiéru, do kuchyne… 

Svadobné dekorácie 

Photo by Álvaro CvG on Unsplash

Kde inde hrajú dekorácie a výzdoba takú veľkú rolu ako práve na svadbách? To je ten deň, kedy môžete naplno zapojiť svoju fantáziu a plniť si tie najveľkorysejšie sny.

Kytice, vankúše, lustre, štýlové historické sedačky, hojdačky, kde sa budú novomanželia fotiť, kvetinové vence, rozprávkové lampáše… To všetko na vašu svadbu patrí, ak to tak cítite. Kreativite sa medze nekladú. No aj tu platí pár dobrých zásad, keď sa rozhodujete, akú výzdobu zvoliť pre svoju svadbu:

 • zlaďte všetko v jednom štýle a farebnom prevedení, nechcite mať na vašej svadbe všetko
 • kytica je tu pre nevestu, mala by odrážať jej vkus a priania a ostatní by jej do toho nemali hovoriť, dá sa ju dokonca pekne zladiť so šatami
 • dajte si obzvlášť záležať na výzdobe miesta, kde si poviete áno – tzv. svadobnej brány, môže byť naozaj nápadná a veľkolepá
 • stôl pre hostinu môžete okrem kvetov vyzdobiť aj vtipnými menovkami, sviečkami či lupienkami ruží
 • vonkajšia svadba by mala ladiť s prírodným prostredím, no jeden kontrastný prvok nezaškodí: čo takto luster uprostred zelene v ružovkastej farbe?
 • výhodou svadieb v prírode je, že uprostred prírodných tónov bude vyzerať dobre takmer každé farebné ladenie, ktoré zvolíte

Živá výzdoba

Ak túžite po naozaj dokonalej svadbe, môžete siahnuť aj po osvedčenej veľkolepej tradícii – vypustení bielej holubice počas obradu. Alebo, ak chcete šokovať ešte viac a nie ste práve tradičné typy, čo takto holubicu nahradiť kŕdlikom motýľov? Efektné, romantické, nezabudnuteľné.

Nešetrite kvetmi

To platí tak pre svadobný stôl, ako pre miesto samotného obradu, altánky či vonkajšie posedenie. Kedy siahnuť po veľkých, naozaj veľkých kyticiach, ak nie v svadobný deň? Okrem toho, že kvety nikde nič nepokazia a vyčarujú slávnostnú a elegantnú atmosféru, budú vyzerať výborne na vašich svadobných fotografiách. To platí aj o kvetinových vencoch.

Štýlové vínne sudy

Nemusíte byť konvenčný. Na exteriérové svadby sa hodia akékoľvek rustikálne prvky. Sudy od vína môžu priestor skrášliť, ozvláštniť, poslúžia vám ako vstup k svadobnej bráne. 

Niekoľko dobrých rád na záver…

 • Využite svadbu pod holým nebom na to, že sa jej zúčastní aj váš štvornohý miláčik. Čo takto obliecť aj psa do niečoho slušivého? Samozrejme, iba v prípade, ak nebude horúco.
 • Kedy si plniť rozmarné sny, ak nie na svadbe? Zvoľte okázalý príchod svadobného páru v nablýskanej limuzíne, alebo romantický na koni.
 • Pripravte útulné posedenie s krásnym štýlovým vonkajším nábytkom, kde sa budú hostia schádzať na cocktail či chladivé nápoje. V lete nezabudnite zabezpečiť, aby bol takýto osviežujúci kútik stále zásobený chladivými nápojmi a čerstvým ovocím, nech sú vaši hostia hydratovaní.
 • Ak zvolíte reťazové svetlá, vaša svadba sa môže premeniť na hotovú rozprávku. Najmä ak si poviete áno už pri stmievaní a svetlá nad vami sa rozžiaria ako hviezdy.

A keby sa predsa niečo pokazilo, netrápte sa. Nejde o dokonalosť, ale o veľkolepý dôvod, pre ktorý ste sa stretli. Nenechajte si vziať úsmev z tváre a hrejivý pocit zo srdca pre horšie počasie, fľak na šatách, či pokazený účes. Užívajte si výnimočné okamihy, ktoré sa už nezopakujú, tešte sa, že máte okolo seba svojich milovaných a človeka, s ktorým chcete kráčať životom. Osláviť tento deň vonku pod holým nebom bude jeden z najkrajších zážitkov vášho života.

Alexandra Tinková, obsahový a SEO špecialista